Jeśli jesteś na rynku hydroforowym, prawdopodobnie masz kilka pytań. Do czego jest używany? Jak wygląda? Jakie są jego zalety i wady? Czytaj dalej, aby się dowiedzieć. Oto krótki przewodnik po hydroforze i jego zaletach. W tym artykule omówione zostaną zalety i wady tego urządzenia. Dowiesz się również więcej o sposobie jego obsługi, instalacji i korzyściach.
Wady
Chociaż hydrofor jest wydajnym wymiennikiem ciepła, istnieją pewne wady, które mogą być związane z tym typem systemu chłodzenia. Hydrofor jest zamknięty atmosferycznie, co oznacza, że powietrze nie ma prawa wydostawać się do otoczenia. Nie ma również potrzeby ponownego sprężania go w celu obniżenia jego ciśnienia roboczego. Poniżej wymieniono niektóre z wad hydroforu. Poznajmy je.
Czyszczenie i konserwacja są niezbędne w przypadku hydroforu, ponieważ zatkane filtry mogą spowodować, że pompa wspomagająca będzie pracować bez wody. Uszkadza to etapy pompy, wirnik i silnik elektryczny. Kolejnym ważnym szczegółem jest kontrola poziomu wody w zbiorniku. Regularne czyszczenie filtrów zapobiegnie wielu awariom. Inne zalecane czynności konserwacyjne to comiesięczna kontrola dźwięku i szczelności oraz wsparcie serwisowe. Ponadto należy odpowiednio kontrolować poziom wody w zbiorniku, aby zapobiec awarii pompy.
Zestaw hydroforowy składa się z serii pomp. Każda pompa pobiera płyn ze szczelnego zbiornika z wodą. Ciecz ta naciska na pęcherz, który rozprasza wodę do układu pod wymaganym ciśnieniem. Kolejną zaletą systemu hydroforowego jest to, że można go stosować na statkach o różnych rozmiarach i wysokościach. Na przykład, statek może mieć dwa oddzielne zbiorniki hydroforowe, jeden na wodę słodką, a drugi na słoną. Oba rodzaje systemów są stosowane na statkach.
Do wad hydroforu należy zaliczyć brak stałego dopływu wody oraz konieczność częstej konserwacji. Zbiorniki muszą spełniać takie same wymagania jak te stosowane dla wody pitnej, w tym otwory konserwacyjne, odpowiedni rozmiar i odległość od źródeł ciepła. Dodatkowo, sprężone powietrze może być użyte do stworzenia poduszki powietrznej wewnątrz zbiorników. W celu zapewnienia bezpieczeństwa należy zainstalować filtr, aby zapobiec zanieczyszczeniu źródła wody. Aby uzyskać więcej informacji na temat zalet i wad hydroforu, sprawdź normy ISO.
Operacja
Operacja hydroforu jest jednym z kluczowych czynników w ogólnej wydajności systemu. Aby zapewnić, że hydrofor działa w najlepszym wydaniu, ważne jest, aby przestrzegać kilku wskazówek. Ciśnienie wody powinno wynosić co najmniej 3 bar, a zespół pompowy powinien być zainstalowany na elastycznych podkładkach. Rura powinna być odizolowana od otoczenia za pomocą materiału dźwiękochłonnego. W celu zapewnienia prawidłowo działającego hydroforu, przed oddaniem instalacji do użytku należy ją przetestować. Można to zrobić za pomocą roztworu mydła w postaci piany.
Gdy ciśnienie będzie wysokie, włączy się pompa. W domach jednorodzinnych może to być dwadzieścia do trzydziestu razy na godzinę. Ta ciągła aktywacja może spowodować uszkodzenie pompy. Aby zmniejszyć to ryzyko, ciśnienie jest zwiększane. Pozwoli to na wydłużenie czasu przestoju pomiędzy pompami. W przypadku, gdy pompa nie będzie pracować, w zbiorniku hydroforowym będzie gromadzić się woda. To w końcu doprowadzi do awarii systemu. W związku z tym należy tego unikać.
Pompa hydroforowa działa poprzez kontrolę ciśnienia wody w zbiorniku. W miarę obniżania się poziomu wody, ciśnienie będzie spadać i uruchomi się wybrana pompa. Następnie pompa będzie uzupełniać wodę w zbiorniku. Zatrzyma się, gdy ciśnienie będzie zbyt wysokie. Woda jest nieściśliwa, ale system wykorzystuje sprężone powietrze do podniesienia ciśnienia w zbiorniku. Odbywa się to poprzez zawór redukujący ciśnienie. Ważne jest, aby utrzymać ciśnienie w zbiorniku na stałym poziomie.
System hydroforowy stabilizuje ciśnienie wody w instalacji wodnej, zapobiegając zbyt częstemu włączaniu i wyłączaniu pompy wodnej. Dzięki temu ciśnienie wody będzie takie samo we wszystkich kranach. System składa się z trzech elementów: zbiornika ciśnieniowego wody, pompy tłoczącej oraz wyłącznika ciśnieniowego. Gdy wszystkie te części działają prawidłowo, system będzie dostarczał wodę zgodnie z potrzebami. Jest to prosty proces, który pomaga sprawić, że ciśnienie wody jest tak niskie jak trzeba.
Instalacja
Istnieje wiele czynników, które mogą wpłynąć na prawidłową instalację hydroforu. Nieszczelność w przewodzie doprowadzającym powietrze lub zaworze może spowodować, że w zbiorniku hydroforu znajdzie się powietrze, co spowoduje brak wody. Aby naprawić ten problem, należy złamać zawór odpowietrzający i wypuścić powietrze. Aby uniknąć nieszczelnego hydroforu, ciśnienie powietrza należy obciąć na poziomie 4,5 lub 2,5 bara, a autopompę ustawić na 5,5 bara. Jeśli hydrofor nie działa prawidłowo, można wyłączyć pompę i ręcznie naładować zbiornik sprężonym powietrzem.
Aby prawidłowo zainstalować hydrofor, należy najpierw zdecydować o rodzaju instalacji. Starsze modele stosowane są zazwyczaj w domach jednorodzinnych i posiadają duże zbiorniki współpracujące z pompą odśrodkową. Wymagają one pomieszczenia o odpowiedniej powierzchni, w którym zmieści się urządzenie, a także powinny być regularnie regulowane i konserwowane. Należy upewnić się, że pomieszczenie ma wymiary w planie 2 x 2,5 m i wysokość 2,5 m.
Montaż hydroforu jest łatwy, a dostępnych jest kilka jego rodzajów. Istnieje kilka różnych typów urządzeń Hydrophore, każdy z nich ma swoje unikalne zalety. Niektóre są wygodniejsze od innych, ponieważ są przenośne i wymagają mniej miejsca niż większe modele. Zbiornik hydroforowy do wody pitnej może być używany wszędzie tam, gdzie jest niskie ciśnienie wody, i jest świetny do stosowania w odległych miejscach. Aby uzyskać więcej informacji, skontaktuj się z lokalnym instalatorem lub dystrybutorem hydroforowym.
Instalacja systemu hydroforowego zapewnia stałe ciśnienie wody wewnątrz zbiornika. System hydroforowy może być sklasyfikowany na dwa różne typy w oparciu o jakość wody. Systemy słonowodne wykorzystują wodę słoną, natomiast systemy hydroforowe słodkowodne wykorzystują wodę słodką. Systemy hydroforowe słodkowodne mogą być stosowane na statkach, które mają wysoki poziom zasolenia. Każdy typ wymaga innego zestawu urządzeń zabezpieczających. Ciśnienie wody wewnątrz systemu hydroforowego może wpływać na wydajność i efektywność systemu wodnego.
Zawory zwrotne
Poziom wody w zbiorniku jest większy niż 3/4 objętości. Gdzieś wycieka powietrze. Może to być zawór nadmiarowy, zawór doprowadzający powietrze lub nawet szkło manometru. Aby rozwiązać ten problem, należy przełączyć pompę na tryb ręczny i spuścić nadmiar wody. W niektórych przypadkach może być również konieczne dodanie powietrza do zbiornika. Gdy zbiornik jest już pełny, powinieneś ponownie podnieść jego ciśnienie za pomocą sprężonego powietrza.
Nowoczesne hydrofory są również bardzo kompaktowe i nie wymagają specjalnych pomieszczeń montażowych. Można je zainstalować w zwykłej szafce pod zlewem. Posiadają zbiornik ciśnieniowy ze szczelną gumową membraną. Występują w różnych rozmiarach i wzorach, więc można je postawić poziomo lub pionowo. Są też znacznie cichsze od tradycyjnych wersji, co przyczynia się do ich rosnącej popularności. Możesz potrzebować hydroforu, jeśli masz ciśnienie wody mniejsze niż 5 psi.
Pompy używane w domach jednorodzinnych zwykle pracują dwadzieścia lub trzydzieści cykli na godzinę. Częste uruchamianie pompy może spowodować jej zużycie. System podnoszenia ciśnienia ogranicza liczbę uruchomień pompy, wydłużając czas jej przestoju. Jeśli masz zainstalowany system hydroforowy, będziesz potrzebował również zaworu, który kontroluje przepływ wody. Jednak system ten nie będzie działał prawidłowo, jeśli nie będzie mógł kontrolować ilości wody w zbiorniku.
Zawór zwrotny z dyskiem śrubowym może otworzyć się poprzez usunięcie ciśnienia z trzpienia. Dysk może wtedy poruszać się w górę lub w dół, w zależności od ciśnienia w systemie. Jeśli ciśnienie jest niskie, dysk przesunie się w dół i zamknie się przed gniazdem, uniemożliwiając przepływ cieczy. Zawór zwrotny nazywany jest również zaworem zwrotnym odcinającym. Zawór zwrotny jest dobrym wyborem, jeśli ciśnienie i przepływ są ważne dla procesu.
Przełącznik ciśnieniowy
Aby wyregulować przełącznik ciśnieniowy dla Hydrophore, należy wykonać poniższe kroki. Kroki te mogą się różnić w zależności od typu używanego łącznika. Na przykład, przełączniki niskociśnieniowe będą miały inne kroki niż standardowe przełączniki. Dlatego ważne jest, aby zrobić swoje badania, aby wiedzieć, które regulacje należy wykonać. W końcu powinieneś być w stanie osiągnąć odpowiednie ustawienie, które da Ci wyniki, których potrzebujesz. Ale zanim zaczniesz, musisz upewnić się, że wyłączyłeś zasilanie.
Wybierając przełącznik ciśnienia, pamiętaj, że powtarzalność i dokładność są różne. Niezawodność odnosi się do dokładności przełącznika. Powtarzalność odnosi się do tego, jak duża jest różnica w odczytach z dwóch różnych ciśnień. Z drugiej strony, dokładność odnosi się do tego, jak blisko wyłącznik ciśnieniowy aktywuje się i dezaktywuje w różnych środowiskach. Powtarzalność odnosi się do tego, jak blisko presostat może wykryć określone ciśnienie lub wartość zadaną, i może być wyrażona w procentach.
Niezależnie od tego, jaki typ presostatu wybierzesz, musisz upewnić się, że odpowiednie ustawienie ciśnienia pasuje do minimalnych i maksymalnych ustawień ciśnienia zbiornika hydroforowego. W ten sposób można uniknąć szeregu błędów i zapewnić niezawodność systemu. Ponadto należy dostosować ustawienie ciśnienia na przełączniku ciśnieniowym, aby zapewnić optymalne wyniki. Podczas pierwszego kroku, przed ustawieniem presostatu, należy wyczyścić filtry. Jeśli używasz pompy samozasysającej, możesz zainstalować jedną z nich w dolnej części zbiornika.
Jednym z najczęstszych problemów z hydroforami jest niedoładowanie. Problem ten występuje, gdy wody jest więcej niż 3/4 objętości zbiornika hydroforowego. Często z zaworu nadmiarowego, zaworu izolacyjnego lub zaworu odpowietrzającego wydostaje się powietrze. W takim przypadku presostat wcina się, gdy ciśnienie powietrza osiągnie 2,5 do 4,5 bara. Preferowane jest ustawienie wyższego ciśnienia, ponieważ pozwala to na dotarcie wody do górnej części kwatery.
Podobne tematy