Cegły są materiałem odpornym i mogą wytrzymać wiele zniszczeń. Jednak, aby w pełni wykorzystać swoje cegły, należy zadbać o ich właściwą konserwację. Właściwe uszczelnienie pomoże Ci zachować długą żywotność Twoich cegieł. Zanim pójdziesz do przodu i zaczniesz uszczelniać swoje cegły, oto kilka rzeczy, które musisz przygotować i zrobić wcześniej. Możesz również rozważyć uszczelnienie swoich cegieł powłoką ochronną przed zastosowaniem uszczelniacza.
Prezentowany tekst jest efektem naszych działań w partnerstwie z magazynremont.pl
Przygotowanie
Właściwa pielęgnacja cegieł jest kluczowa dla ich trwałości i wyglądu. Proces impregnacji cegieł nie musi być skomplikowany, ale odpowiednie przygotowanie jest niezbędne. Cegły są zwykle narażone na wiele czynników na zewnątrz. Na rynku dostępne są różne preparaty impregnujące. Preparaty te różnią się między sobą rodzajem cegieł, do których są przeznaczone oraz efektem, jaki mogą wywołać. Dzielą się one dodatkowo na typy uniwersalne i specjalne. Niektóre z nich przeznaczone są do murów narażonych na wilgoć i zawilgocenie, inne zaś na tłuste zabrudzenia i inne elementy.
Skuteczność powłoki ocenia się poprzez cykliczne stosowanie wysokiej temperatury w zakresie od 0 do 100 stopni C, natomiast nasycenie porów cegły wodą modeluje działanie elementów narażonych na działanie czynników atmosferycznych. Podstawowe zmiany fizyczne badanych materiałów znajdują odzwierciedlenie w ich twardości powierzchniowej i nasiąkliwości. Właściwości te są łatwe do oceny i mogą być wykorzystane do projektowania powłok. Wyniki badań zmęczeniowych zmodyfikowanych cegieł wskazują na znaczny wzrost ich wodoodporności.
Czyszczenie
Jest wiele sposobów na oczyszczenie cegieł przed ich impregnacją. Niektóre metody są bardziej skuteczne niż inne, więc upewnij się, że znajdziesz metodę, która najlepiej sprawdzi się w przypadku Twojej cegły. Na przykład możesz użyć mieszanki soli kuchennej i mydła do naczyń. Wymieszaj te dwa składniki razem, aż do uzyskania pasty. Zastosuj mieszaninę do cegły i pozwól jej usiąść na około 10 minut. Po tym czasie wyszoruj ją szczotką z nylonowym włosiem, aby usunąć wszelkie pozostałe zabrudzenia. Na koniec spłucz wodą i czystą gąbką.
Bez względu na wybraną metodę, czysta cegła jest niezbędna dla wyglądu i trwałości elewacji. Wzmocni również kolor cegły, co pomoże domowi wyglądać na bardziej wykończony. Najlepszym czasem na czyszczenie cegły jest czas przed stwardnieniem nadmiaru zaprawy. Użyj odpowiedniego roztworu czyszczącego i rozcieńczenia, aby zapewnić najlepsze wyniki. Generalnie najlepsze rezultaty osiąga się w ciągu trzech do 14 dni. PROSOCO posiada specyficzne zalecenia dla każdego rodzaju cegły.
Podczas czyszczenia cegieł przed impregnacją należy zawsze chronić inne powierzchnie przed wszelkimi rozpuszczalnikami lub kwasami. Należy unikać stosowania wszelkiego rodzaju rozpuszczalników na suchej cegle, która szybko wchłonie rozpuszczalnik i pozostawi ją przebarwioną i pozbawioną wymaganego krycia. Cegłę można również czyścić za pomocą węża ogrodowego. Pamiętaj jednak, aby zmyć z powierzchni brud i zanieczyszczenia, aby nie wchłonęły one zbyt wiele rozpuszczalnika. Dzięki temu zmniejszysz ryzyko uszkodzenia innych powierzchni i pozostawienia po sobie bałaganu.
Dla cegieł, które nie są podatne na przebarwienia, użyj specjalnego środka czyszczącego. Produkt ten wiąże się z cegłą i spoiną zaprawy poprzez reakcję chemiczną. Formuła ta jest bardzo skuteczna i nie wyblaknie z czasem, nie będzie wymagała ponownej aplikacji. Posiada 15-letnią gwarancję skuteczności. Aby uzyskać informacje, skontaktuj się z producentem cegieł lub dystrybutorem zaopatrzenia budowlanego. Jeśli nie jesteś pewien, wypróbuj alkaliczny środek czyszczący STAIN-PROOF.
Zamaczanie
Zamaczanie cegieł przed impregnacją ma kilka korzyści. Po pierwsze, zapobiega powstawaniu wykwitów. Mokre cegły będą lepiej przylegać do mokrej zaprawy, natomiast suche mogą się po niej ślizgać. Dodatkowo, moczenie cegieł zmniejszy prawdopodobieństwo wystąpienia pęknięć i sklejenia powierzchni. A ponieważ cegły są bardzo odporne, mogą wytrzymać duże zużycie. Wreszcie, uszczelnianie cegieł zwiększy ich trwałość.
Ta procedura jest ważna z kilku powodów. Cegły mogą stać się porowate bardzo szybko, więc ważne jest, aby umożliwić im moczenie przez wystarczająco długi czas. W zależności od rodzaju cegieł, czas moczenia będzie się różnił. Dobrą zasadą jest moczenie cegieł przez co najmniej kilka godzin przed nałożeniem zaprawy impregnującej. W rzeczywistości nie jest złym pomysłem moczenie cegieł przez co najmniej jeden dzień przed nałożeniem warstwy zaprawy, ale dokładne moczenie jest najważniejszym krokiem.
Powłoka hydrofobowa na cegle ceramicznej jest wzmocniona przez film powierzchniowy. Jednak gdy wierzchnia warstwa cegły zostanie rozluźniona i narażona na obciążenia, ulegnie rozpadowi i powstaną na niej mikropęknięcia. Aby zapobiec dalszej degradacji, powierzchnie ceramiczne muszą być chronione. Zastosowanie sonikowanego roztworu nanopolimeru może znacznie zmniejszyć twardość cegieł. Ta sama technika jest skuteczna do poprawy trwałości płytek i innych struktur.
Pomimo wspomnianych zalet, moczenie cegieł przed impregnacją może również prowadzić do degradacji. W rzeczywistości niektóre cegły mogą stać się porowate w ciągu zaledwie kilku godzin. W niektórych przypadkach twardość powierzchni może faktycznie wzrosnąć, co jest dobrym rozwiązaniem. Jest to szczególnie prawdziwe, gdy powłoka jest wykonana z nanokrzemionki. Należy pamiętać, że zbyt twarda powłoka wpłynie na trwałość cegły.
Uszczelnianie
Jeśli planujesz pomalować swoje cegły lub użyć ich jako tło dla projektu malarskiego, powinieneś rozważyć ich uszczelnienie przed impregnacją. Mimo że cegły są bardzo odporne i mogą wytrzymać wiele zużycia, muszą być odpowiednio konserwowane, aby nadal dobrze wyglądać. Na szczęście uszczelnianie jest łatwym sposobem, aby to zrobić. W tym artykule omówimy kilka ważnych kroków, które należy podjąć, aby zapewnić właściwą konserwację cegły.
W celu właściwego uszczelnienia kamienia, należy upewnić się, że nie jest on narażony na działanie wody lub innych płynów. Podczas gdy miejscowe uszczelniacz może być skuteczne, to nie będzie trwać bardzo długo, zwłaszcza w obszarach o dużym natężeniu ruchu. Penetrujący uszczelniacz, z drugiej strony, wnika w kamień i tworzy długotrwałą barierę. Ważne jest, aby pamiętać, że te uszczelniacze będą musiały być stosowane więcej niż raz, więc należy użyć więcej niż jeden.
Nakładanie uszczelniacza w jednolitej warstwie, za pomocą wałka lub opryskiwacza. Upewnij się, że usuniesz uszczelniacz z powierzchni w ciągu 15 minut, aby nie wysychał. Jeśli wyschnie zbyt szybko, spuchnie i będzie wyglądał jak wykwit. Będziesz musiał ponownie nałożyć uszczelniacz, aby zapobiec pogorszeniu się stanu. Jeśli jednak zdecydujesz się zastosować drugą warstwę uszczelniacza impregnującego, upewnij się, że pozwolisz mu całkowicie wyschnąć przed nałożeniem drugiej.
Jeśli planujesz użyć uszczelniacza penetrującego, musisz wybrać premium. Produkty te nadają się do kuchni komercyjnych i obszarów przygotowywania żywności. Są drogie, ale zapewniają wysokiej jakości ochronę i podkreślają naturalny kolor kamienia. Zapewniają również ochronę przed zanieczyszczeniami na bazie oleju i napojów. Należy uważać na rodzaj wybranego uszczelniacza, ponieważ tanie produkty nie sprawdzają się na dłuższą metę.
Używanie dyspersji sadzy
Impregnowanie cegieł dyspersją sadzy zwiększa trwałość materiału budowlanego. Substancje węglowe rozkładają się w atmosferze obojętnej lub redukującej, a węgiel resztkowy pozostaje w porach cegieł. Ten szczątkowy węgiel zmniejsza zużycie impregnowanych cegieł i zwiększa ich trwałość tym bardziej, im więcej porów jest wypełnionych. Technika ta może być stosowana do różnych projektów budowlanych, w tym kominków, kominów i innych.
Metoda według wynalazku wymaga wysokoprocentowej dyspersji sadzy. Stężenie sadzy można regulować w celu kontrolowania pozostałości węgla w porach cegły. W jednym wcieleniu stosuje się dyspersję o zawartości sadzy od 30 do 40%. Inne składniki obejmują wodę, środki dyspergujące i stabilizatory. Średnia wielkość cząstek dyspersji sadzy musi być mniejsza niż minimalna wielkość porów i 500 m mu.
Podobne tematy