Śruby rzymskie są jednym z najpopularniejszych akcesoriów wykorzystywanych w budownictwie. Stosowane są między innymi do konstrukcji z wykorzystaniem lin stalowych. Odpowiednio zamontowane umożliwiają uzyskanie optymalnego naciągu liny. Dostępne są w wielu różnych wielkościach i parametrach. Stosowane są w różnych gałęziach przemysłu oraz dziedzinach techniki. Wykorzystuje się je również w żeglarstwie do napinania want, w transporcie tramwajowym do naciągania sieci trakcyjnych oraz w transporcie kolejowym. Znajdują również zastosowanie w rolnictwie oraz wielu innych branżach.
W budownictwie najczęściej wykorzystuje się je w pracach na wysokościach do napinania siatek bezpieczeństwa. Odpowiednie śruby napinające stosowane są przy napinaniu lin podczas stawiania hal namiotowych. Śruby rzymskie można również wykorzystać w instalacjach odgromowych, a także w przypadku montowania wież przekaźnikowych oraz wież transmisyjnych. Małe śruby napinające mogą okazać się przydatne także w drobnych pracach domowych, na przykład wykorzystuje się je przy różnego rodzaju mocowaniach.
Jak zbudowana jest śruba rzymska?
Konstrukcja śruby rzymskiej jest bardzo prosta. Standardowa śruba napinająca składa się tylko z trzech elementów – dwóch nakrętek oraz z łączącym je korpusie. Każda z nakrętek zakończona jest elementem, który pozwala na zamocowanie liny. W zależności od zakończenia wyróżnia się różnego rodzaju śruby rzymskie. Na rynku możemy znaleźć takie śruby jak śruba rzymska oko-oko, śruba rzymska hak-hak czy też śruba rzymska hak-oko.
Śruby wykonane są z wysokiej jakości materiałów, które są odporne na działanie czynników atmosferycznych oraz odporne na duże obciążenia. Dobrej jakości śruby rzymskie są również odporne na wszelkie uszkodzenia oraz na działanie czynników korozyjnych, w tym na przykład na działanie słonej wody. Śruby rzymskie mogą być wykonane ze stali nierdzewnej lub specjalnie ocynkowane. W sklepach możemy również znaleźć śruby z końcówkami do spawania oraz z końcówkami o kształcie widełek.
Jak działa śruba rzymska?
Działanie śruby rzymskiej jest bardzo proste. Po zamocowaniu obu końców śruby do liny naprężamy całą konstrukcję, kręcąc korpusem. Zbliżając końcówki, naprężamy, oddalając końcówki, luzujemy połączenie. Dzięki takiemu działaniu możemy w szybkim czasie osiągnąć rezultat, przy wykorzystaniu niewielkiej ilości siły.
Aby odpowiednio dobrać śrubę rzymską, należy zastanowić się, do czego ma nam posłużyć. Musimy zdecydować się na to, jaki rodzaj zakończeń jest nam potrzebny, jaki rozmiar każdej z części będzie optymalny oraz na to, czy potrzebujemy nakrętek zamkniętych, czy otwartych. Wybierając śrubę, warto zwrócić uwagę również na jakość wykonania. Powinna być ona solidna i nie wykazywać żadnych oznak uszkodzeń. Tylko wówczas możemy mieć pewność, że konstrukcja będzie stabilna i bezpieczna. Ważna jest również wytrzymałość danej śruby oraz to, czy jest zabezpieczona przeciw korozji. Najlepiej wybierać śruby posiadające odpowiednie certyfikaty bezpieczeństwa, które potwierdzają ich jakość.
Podobne tematy