Dynamiczny rozwój branży budowlanej sprawia, że na rynku pojawiają się kolejne innowacyjne rozwiązania technologiczne, niezwykle wytrzymałe materiały, które nie mają negatywnego wpływu na środowisko naturalne. Domy energooszczędne i pasywne są wręcz pożądane, szczególnie z systemem Smart Home. Duże przeszklenia pozwalają na doświetlenie pomieszczeń naturalnym światłem.
Dlaczego warto zdecydować się na nowe budownictwo?
Nowoczesne budownictwo można polecić każdemu, komu zależy na wygodzie, funkcjonalności, ekologii prostocie. Sięga się po nowoczesne technologie i innowacyjne materiały budowlane. Pozwala to na zrealizowanie nawet najbardziej zaawansowanych projektów. Można liczyć na usprawnienie przebiegu całego procesu budowlanego, zoptymalizowanie kosztów budowy. Zastosowanie nowoczesnych technologii w budownictwie przekłada się na większą produktywność, bezpieczeństwo i efektywniejsze zarządzanie zasobami. Dominuje oczywiście drewno, czyli materiał trwały, wytrzymały, ekologiczny i uniwersalny. W nowoczesnym budownictwie stosuje się także beton, ale wyprodukowany w technologii pozwalającej na zredukowanie emisji dwutlenku węgla. Coraz częściej sięga się po inteligentny beton samoodnawialny i beton zginany. Wykorzystuje się nawet druk 3D do tworzenia cegły posiadającej system chłodzenia i mogącej być źródłem światła.
Najnowsze trendy w budownictwie
Od nowoczesnego domu wymaga się tego, aby był funkcjonalny, przytulny, tani w eksploatacji, łatwy do zaaranżowania. Bardzo pożądane jest odzyskiwanie ciepła z rekuperacji. Sięga się po rozwiązania ekologiczne, które pozwalają zaoszczędzić pieniądze, czyli po fotowoltaikę, kolektory słoneczne, surowce niskoemisyjne. Większość osób woli mniejsze pomieszczenia, które są przytulniejsze, tańsze do ogrzania i umeblowania. Prostota i minimalizm oraz zgodność z naturą to najbardziej pożądane trendy. Wzrasta zainteresowanie domami parterowymi, o zwartej bryle. W nowoczesnym budownictwie wykorzystuje się wysokiej jakości materiały, które muszą spełniać rygorystyczne normy. Mają zapewniać świetną izolację akustyczną i termiczną, aby wykluczyć mostki termiczne i zminimalizować współczynnik przenikania ciepła.
Po jakie rozwiązania sięga się obecnie w budownictwie?
Najbardziej pożądanym systemem grzewczym w nowoczesnym budownictwie jest zastosowanie instalacji fotowoltaicznej i pompy ciepła, co pozwala na produkowanie własnej energii elektrycznej z darmowego promieniowania słonecznego i odzyskiwania energii ze środowiska. Dużą popularnością cieszą się projekty domów inteligentnych, czyli z systemem sterowania instalacjami z poziomu aplikacji mobilnej. Przekłada się to na wygodę, wzrost bezpieczeństwa i zmniejszenie kosztów eksploatacyjnych. Inteligentne rolety mają czujniki wyłapujące zmiany w warunkach pogodowych, dopasowują się do preferencji użytkowników. Można też liczyć przykładowo na czujniki, które ostrzegają o niebezpieczeństwie w postaci dymu, ulatniającego się gazu, wycieku wody, awarii instalacji elektrycznej. Jeśli komuś zależy na tym, aby jego dom był efektywny energetycznie i tani w utrzymaniu, to powinien zdecydować się na jego postawienie przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii.
Bezpieczny zakup domu z inżynierem przy odbiorze
Przy odbiorze nieruchomości zawsze trzeba wszystko dokładnie sprawdzić, znaczenie ma także to, czy rzeczywisty metraż w mieszkaniu/domu jest zgodny z zapisami w umowie. Jeśli pojawią się zbyt duże odstępstwa, to kupujący może nawet odstąpić od umowy i to bez żadnych konsekwencji lub żądać obniżenia ceny obiektu. Zweryfikować należy także to, czy ściany są równe, zastosowano kąty proste. Nie może być żadnych pęknięć ani zacieków. Wszystkie odstępstwa od normy należy zgłaszać deweloperowi i domagać się ich wyeliminowania.
Zakup/budowa domu opiewa na duże kwoty, więc należy dobrze przygotować się na odbiór techniczny nieruchomości. Najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z usług doświadczonego inspektora, który nie ominie żadnych wad, używany przez niego sprzęt jasno wskaże na problematyczne miejsca w pomieszczeniach. Nie trzeba martwić się, że rzeczywista powierzchnia użytkowa mieszkania jest mniejsza niż powinna, wentylacja niewydajna, a stolarka okienna nieszczelna.
Podobne tematy